Kompromis

Slovo je dobře slyšet v tichu. Křičící sám slyší špatně. Přitom v rozhovoru normálně jak mluvíme, tak i posloucháme. Tango je založené na komunikaci, je to rozhovor, takže oba dva v páru by měli slyšet partnera a dávat srozumitelné odpovědi.

Vedoucí má nejen jasně vést, ale i poslouchat, jak partnerka reaguje na jeho vedení a korigovat vedení podle interpretace partnerky. Vedený má nejen pečlivě poslouchat, ale i dávat jasné odpovědi. Protože každý další krok v páru závisí na tom, jak si tanečníci porozuměli na tom předešlém. Dobří tangeros slyší partnera nepřetržitě a nevypadávají z tohoto stavu ani na vteřinu. Takoví jsou potom schopni dělat volné pohyby plné energie a přitom jemně poslouchat partnera.

Povídání o tom jak se to dělá zabere několik stránek a sotva bude k něčemu užitečné. Praktická ukázka tělo na tělo umožňuje zvládnout tuto metodu za několik tréninků. Znám lidi, kteří nikdy v životě tango netančili, ale zvládli princip komunikace v páru za čtvrt hodiny.

Kdo tuto techniku ovládá, ten se může během tance dostat do psychického stavu "jedno tělo, čtyři nohy", v kterém už není jasné kdo je vedoucí a kdo vedený, kde končí tělo jeho a kde začíná partnerovo. Oba dva začínají tvořit tanec jako celek, kterému se říká pár. Úroveň endorfinu v krvi při tom se zvedá hodě vysoko. Chcete to zkusit?

Zpět